„WCALE NIE O MIŁOŚĆ CHODZI, ALE O ZAAKCEPTOWANIE DZIECKA”

Od 18 lat Ela Matusiak prowadzi wraz z mężem Jackiem rodzinny dom dziecka w Krakowie. Wychowali w tym czasie 33 dzieci. Od 10 lat jest ona prezeską Fundacja Projekt ROZ, która zajmuje się m.in. szkoleniem opiekunów zastępczych i organizowaniem dla nich warsztatów. W wolnych chwilach Ela Matusiak z pasją robi na drutach i pochłania książki. Została ona jedną z bohaterek cyklu „105 portretów Polek” na portalu Onet.

„– Wszyscy mówią, że tak się kocha te małe sierotki. A tu wcale nie o miłość chodzi, tylko o zrozumienie i zaakceptowanie dziecka. Bo ja nie znam historii tego dziecka, nie wiem, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Ale mogę dać mu zrozumienie, a miłość nie zawsze idzie z nim w parze – mówi.

– Kiedyś przychodziły dzieci, które doznawały różnej krzywdy. A jednak łatwiej i szybciej można je było zebrać w całość i posklejać, potem współpracować, pomagać. Te krzywdy są dzisiaj zupełnie inne, ale i trudność, żeby pomóc dzieciom, jest dużo większa – twierdzi Ela Matusiak.

(…) W domu Matusiaków od lat jest zwyczaj rozmawiania po kolacji. Przy wielkim stole, przy którym stoi kilkanaście krzeseł, każdy może mówić albo tylko słuchać. Jeśli ktoś nie chce rozmawiać, może wrócić do pokoju. – I kiedyś tych dzieci, które nie chcą rozmawiać, było kilka i to się zdarzało niezmiernie rzadko. Dziś wiele z nich zrywa się od razu po kolacji. Wolą pograć w gry albo pisać w mediach społecznościowych. Tam rozmowa jest łatwiejsza, bo często nikt ich nie ocenia, nie reaguje od razu. Można przemyśleć, co się napisze, łatwiej skłamać. Tyle że to nie przygotowuje dzieci do życia – mówi.

Ale Ela nie odpuszcza. Rozmowy trwają, a gdy dziecko samo przychodzi do kuchni i pyta, czy pomóc, to Ela nigdy nie odmawia. – Chociaż w duchu sobie myślę zawsze, że sama zrobiłabym to szybciej i bez bałaganu – śmieje się. – Ale mówię „podaj nóż, podaj deskę do krojenia”. I wtedy zaczyna się rozmowa. To są te mikro chwile, kiedy dzieci do nas przychodzą i kiedy my możemy im coś przekazać, czegoś je nauczyć. I to później owocuje. – Dzieci nauczyły mnie powracania do spraw, dopóty dopóki się ich nie rozwiąże. Nieodpuszczania, szukania nowych metod. To, co sprawdziłam na piątce dzieci, przy szóstym się nie sprawdza, wiec szukam nowych rozwiązań. To uczy pokory – mówi”.

Rozmowa z Elą Matusiak przypomina także nam, osobom pracującym w pieczy zastępczej, jak różne oblicza ma rodzicielstwo zastępcze. Na co dzień spotykamy się zarówno z rodzinami zastępczymi niezawodowymi, które przyjmują do rodziny zwykle jedno dziecko i marzą, by któregoś dnia powiedziało ono do nich „mamo” i „tato”, jak i z rodzinami zastępczymi zawodowymi, które w ciągu kilkunastu lat swojej pracy jako rodzinne domy dziecka czy pogotowia rodzinne dają tymczasowy dom bardzo wielu dzieciom, często starszym i mającym regularny kontakt ze swoimi rodzinami biologicznymi.

Dlatego gdy ktoś pyta nas, co to takiego to rodzicielstwo zastępcze i czym różni się ono od adopcji, to wiemy, że na to pytanie można udzielić co najmniej kilku różnych odpowiedzi, a jeśli chce się przedstawić spójnie całościowy obraz rodziny zastępczej, to wymaga to zdecydowanie dłuższej rozmowy.

wróć do aktualności

Zobacz również:

MOPS wypłacił 80 proc. zasiłków stałych

Rzecznik MOPS

Od 1 stycznia br weszły w życie zmiany w ustawie o pomocy społecznej, na mocy których wzrosła… więcej

Dwie osoby podczas rozmowy w studio radiowym

Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Rzecznik MOPS

O tym jak skutecznie i mądrze pomagać osobom w kryzysie bezdomności i o realiach pracy… więcej

Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ współtwórcami słuchowiska „SłówSŁUCHAJ”

Rzecznik MOPS

Seniorzy z Dziennego Domu "Senior+" przy ul. Sienkiewicza 79 stworzyli pod kierunkiem Marty… więcej

Miejska Wigilia dla Samotnych

Rzecznik MOPS

Ponad 800 łodzian wzięło w niedzielę udział w Miejskiej Wigilii dla Samotnych organizowanej przez… więcej

Fot. Patryk Wacławiak

Seniorzy z Domów Dziennego Pobytu obdarowani przez „Harcerskie Elfy”

Rzecznik MOPS

Około 350 seniorów z Domów Dziennego Pobytu, funkcjonujących w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy… więcej

Facebook