42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa

Piątego października rozpocznie się 42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa, który prezentuje spektakle amatorskich grup teatralnych, tworzonych przez najmłodszych aktorów. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Kreatywności Młodych 2021, będącego przeglądem dokonań kulturalnych młodych finalistów festiwali i konkursów z obszaru: teatru, muzyki, tańca i plastyki. Organizatorem obydwu festiwali jest Bałucki Ośrodek Kultury.

Festiwal Kreatywności Młodych 2021 to wydarzenie, które obejmuje: Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla, Bałuckie Spotkania Recytatorów, Wojewódzki Festiwal Muzyczny dla dzieci i młodzieży „Pięciolinia Marzeń”, Wystawę rysunku i malarstwa „Mój Teatr”, konkurs choreograficzny OpenTaniec 2021 oraz rozpoczynający się 5 października – Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa. Wydarzenie skupiając wszystkie wymienione wyżej festiwale, aktywizuje młodych, amatorskich artystów z różnych grup wiekowych, którzy realizują swe pasje w obszarze teatru, muzyki, tańca i plastyki. Jego zadaniem jest nie tylko prezentacja dokonań uczestników, ale i skupienie uwagi na młodych instruktorach oraz animatorach kultury, którzy są zaangażowani w prowadzenie edukacji kulturalnej wśród lokalnych społeczności .

Obszar teatru, który tworzą dzieci w wieku 7 – 16 lat reprezentuje 42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa. Festiwal potrwa do 8 października, a w jego ramach odbędą się bezpłatne prezentacje spektakli granych na żywo.  Transmisje będą prowadzić m.in. strona www.fkm.bok.lodz.pl oraz fan page Bałuckiego Ośrodka Kultury (www.facebook.com/baluckiosrodekkultury). Po każdym spektaklu jego twórcy będą mogli porozmawiać z jurorami. Zaplanowane zostały także warsztaty teatralne, które adresowane są do młodych aktorów oraz animatorów.

Do tegorocznej Dziatwy zakwalifikowało się 16 amatorskich zespołów teatralnych, które działają przy szkołach podstawowych, miejskich i gminnych ośrodkach kultury oraz centrach artystycznych w całym kraju. Są to teatry pochodzące m.in. z Krakowa, Poznania, Słupska czy Zielonej Góry, ale i Lubartowa, Sulejówka. Turku czy Rybnika. W tym roku zgłoszenia objęły m.in.: teatry żywego planu, teatry żywego planu, wykorzystujące techniki animacji oraz teatry prezentujące przedstawienia uliczne.

Tematyka spektakli jest bardzo zróżnicowana i poprzez różne formy, takie jak: kabaret czy sztuki cyrkowe, proponuje nową interpretację klasyki – m.in.:  dramatu Szekspira „Romeo i Julia” , „Opowieść wigilijną” Dickensa czy „Księgę dżungli” Kiplinga. W prezentowanych spektaklach nie zbraknie także wątków współczesnych, takich jak szkolny hejt czy postrzeganie świata poprzez pryzmat bycia siostrą.

Wśród członków Jury tegorocznej Dziatwy znaleźli się m.in.: Elżbieta Gorzka-Kmieć, pedagożka i instruktorka teatru dziecięcego,  Masza Bogucka, aktorka i reżyserka, Ewa Audykowska-Wiśniecka, aktorka.  Jak co roku w ramach festiwalu odbywają się warsztaty prowadzone m.in. przez Katarzynę Żuk, Jowitę Popow czy też Michała Malinowskiego.

Wyniki 42. Ogólnopolskiego Festiwal Teatru Młodych Dziatwa zostaną ogłoszone w sobotę, 9 października, w trakcie wielkiego finału Festiwalu Kreatywności Młodych, który będzie miał miejsce na terenie Wyspy Kultury  Bałuckiego Ośrodka Kultury przy ul. Stawowej 2 w godz.: 12:00-20:00. Tego dnia odbędzie się także podsumowanie wszystkich działań realizowanych w ramach Festiwalu, a także ogłoszenie werdyktu wydarzenia „Mój Teatr” oraz konkursu choreograficznego OpenTaniec 2021.  Finał będzie miał formę otwartego pikniku, na którym czeka dużo atrakcji: występy uczestników Festiwalu Kreatywności Młodych, muzyczne show Marty Rockowej, spektakl Fundacji Piccolo „Piraci Kapitana Haka”,  miasteczko plastyczne i animacyjne, zabawy dla dzieci i na koniec  „światełko do nieba”.  Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

wróć do aktualności

Zobacz również:

MOPS wypłacił 80 proc. zasiłków stałych

Rzecznik MOPS

Od 1 stycznia br weszły w życie zmiany w ustawie o pomocy społecznej, na mocy których wzrosła… więcej

Dwie osoby podczas rozmowy w studio radiowym

Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Rzecznik MOPS

O tym jak skutecznie i mądrze pomagać osobom w kryzysie bezdomności i o realiach pracy… więcej

Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ współtwórcami słuchowiska „SłówSŁUCHAJ”

Rzecznik MOPS

Seniorzy z Dziennego Domu "Senior+" przy ul. Sienkiewicza 79 stworzyli pod kierunkiem Marty… więcej

Miejska Wigilia dla Samotnych

Rzecznik MOPS

Ponad 800 łodzian wzięło w niedzielę udział w Miejskiej Wigilii dla Samotnych organizowanej przez… więcej

Fot. Patryk Wacławiak

Seniorzy z Domów Dziennego Pobytu obdarowani przez „Harcerskie Elfy”

Rzecznik MOPS

Około 350 seniorów z Domów Dziennego Pobytu, funkcjonujących w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy… więcej

Facebook