Po niektórych dzieciach z łódzkich domów dziecka od razu widać, że mają FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, który objawia się szeregiem charakterystycznych objawów, także w wyglądzie zewnętrznym.
Jeszcze inne mają wypisane na swoich dziecięcych twarzyczkach biedę i zaniedbanie. Bo ich biologiczni rodzice na tyle mocno wciągnęli się w alkohol lub dopalacze, że zapominali o całej reszcie. Bywa, że o kryzysowej sytuacji alarmują nauczycielki z przedszkola, widząc, że coś jest nie tak. Niepokoi je, że dzieciaki próbują jeść na zapas, wciąż dopytują o dokładkę, są zabiedzone i zahukane.
Wiele rodzin zastępczych opowiada o przemianach, jakie dokonują się w tych dzieciach, gdy wreszcie doświadczą bezpieczeństwa i miłości. Jedno zdanie powtarza się w tych opowieściach prawie zawsze: „Dzieci pięknieją”.
Czasami zauważają to sami rodzice zastępczy, gdy oglądają zdjęcia sprzed kilku miesięcy lub kilku lat. Albo zwraca na to uwagę koordynator wspierający rodzinę lub psychoterapeuta, który pomaga dziecku uporać się z traumami.
My możemy potwierdzić. Tak właśnie jest. Miłość leczy najstraszliwsze rany. Miłość sprawia, że dzieci rozkwitają. Miłość potrafi czynić cuda.
Ty również możesz zmienić życie jednego dziecka. A może nawet 2 lub 3. Pomyśl o tym i sprawdź, czym jest rodzicielstwo zastępcze. Możesz pełnić tę rolę zawodowo, jeśli zrezygnujesz ze swojej dotychczasowej pracy, a my będziemy płacić Ci wynagrodzenie i pieniądze na utrzymanie dzieci.
Zapraszamy na rozmowę do filii Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej przy ul. Małachowskiego 74.
Możesz też napisać lub zadzwonić do nas pod numer 506 980 979.
Więcej na www.rodzinajestdladzieci.pl.