Prawie od początku nauczyciele prowadzili każdego dnia lekcje online na teamsie, 45-minutowe, tak jak w szkole. Cała trójka musiała być na nich jednocześnie, więc nie było mowy o dzieleniu się laptopem. A w domu nie mieliśmy aż tylu komputerów, by każdy mógł pracować na swoim - opowiada pani Jola.
Z pomocą przyszła im Fundacja Sarigato prowadząca projekt Hakersi, który wspiera dzieci potrzebujące komputerowej pomocy. Jego twórcy zbierają pieniądze na zakup dobrej jakości używanego sprzętu, przekazują go dzieciom z domów dziecka, rodzin zastępczych i rodzin biologicznych zagrożonych wykluczeniem, a do tego pomagają w usamodzielnieniu poprzez naukę programowania i robotyki. Gdy weszło zdalne nauczanie, ich działania nabrały jeszcze większego rozpędu niż zwykle. Fundacja pozyskała łącznie 340 używanych komputerów i laptopów (wraz z monitorami, klawiaturami, oprogramowaniem kartami do wi-fi i słuchawkami), z czego 20 komputerów i 5 dodatkowych monitorów trafiło do Łodzi dzięki współpracy z kampanią społeczną Rodzina Jest dla Dzieci.
Wszystkie służą dzieciom z łódzkich rodzin zastępczych. Oprócz tego Hakersi podarowali 2 laptopy rodzinom biologicznym, które odzyskały swoje dzieci z domów dziecka. W każdej z nich wychowuje się po 4 dzieci, większość w wieku szkolnym.
Po kilku tygodniach nauki na nowym komputerze pani Jola ma już pewność, że to naprawdę świetny sprzęt. - Jest w bardzo dobrym stanie i ma doskonałe parametry. Najlepszy z tych, które mamy - komentuje. Najbardziej zachwycony jest nim Krystian z klasy VI, bo to w jego pokoju stoi komputer: - Ma wszystko. Nawet Fortnite’a mogę sobie na nim zainstalować.
Bardzo dziękujemy za komputerowe wsparcie łódzkich dzieci całemu zespołowi Fundacji Sarigato, a zwłaszcza 2 osobom, które ogromnie zaangażowały się w akcję i wykazały się wielką wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka.
Dzięki Wam dzieci mają frajdę z nauki online.
Podziękowania kierujemy również do firmy Uniq Logistic, która bezpłatnie przywiozła komputery z Krakowa do Łodzi.