"I wtedy zaczyna się normalne życie w rodzinie". Spotkanie z panem Stanisławem prowadzącym pogotowie rodzinne

Kilkanaście pań i jeden pan przyszli w piątkowe popołudnie do filii Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej, by posłuchać o wolontariacie i rodzicielstwie zastępczym. O pomaganiu opowiadaliśmy im najpierw my, czyli pracownicy kampanii Rodzina Jest dla Dzieci, a później nasz gość specjalny - pan Stanisław Piotrowski, który wraz z żoną Zofią od 15 lat jest rodziną zastępczą.

Oboje są ogrodnikami z wyższym wykształceniem i przez lata pracowali w ukochanym zawodzie. Gdy zaczynali jako rodzina zastępcza, trójka ich biologicznych dzieci była nastolatkami. Prawie od początku pełnią rolę pogotowia rodzinnego przyjmującego dzieci odebrane interwencyjnie z rodzinnych domów. A oprócz tego są rodziną długoterminową dla 15-letniego chłopca, którego poznali, gdy miał 6 tygodni.

W ciągu tych 15 lat stali się domem dla 38 dzieci. - Najtrudniejsze są początki, gdy dzieci przychodzą, a my chcemy dać im poczucie bezpieczeństwa i pewność, że niczego nie będzie im brakować. One są w tym okresie bardzo niepewne, zalęknione, a często nawet wygłodzone. Zdarzało się, że najadały się na zapas, a później wymiotowały. My im ileś razy pokazywaliśmy lodówkę i tłumaczyliśmy, że to jest dla całej rodziny i że niczego im nie zabraknie. A później następuje taki moment, że zaczynają czuć się bezpiecznie. Przychodzą się przytulić, porozmawiać. I wtedy zaczyna się normalne życie w rodzinie - opowiadał pan Stanisław.

Jego opowieści były wzruszające i niezwykle inspirujące. Część uczestników spotkania dziękowała mu przy wyjściu za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Pan Stanisław podjął także bardzo ważny temat relacji z rodzinami biologicznymi dzieci. Mówił o nich z szacunkiem i bez oceniania. Opowiadał, jak zrezygnował z dowożenia dzieci na spotkania z rodzicami gdzieś w placówkach i zaczął zapraszać ich do domu. Bo wie, że dzieci kochają swoją mamę i swojego tatę niezależnie od wszystkich błędów, jakie oni popełniają. I tę miłość warto pielęgnować.

Jeśli czujesz, że jesteś gotowy otworzyć swoje serce dla dzieci podobnie jak pani Zofia i jej mąż Stanisław, to pisz lub dzwoń do nas - 506 980 979.

wróć do aktualności

Zobacz również:

Wspólne świętowanie podczas Miejskiego Śniadania Wielkanocnego 2025 w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Blisko 700 osób zasiadło o godz. 11 w niedzielę 20 kwietnia przy wspólnym, wielkanocnym stole w Hali… więcej

Przygotowania do Miejskiego Śniadania Wielkanocnego 2025 w Łodzi już w toku

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Co najmniej 1,5 tysiąca ugotowanych na twardo jajek, około 400 litrów białego barszczu, 200 kg… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Retkini

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy Kościele pw. Najświętszej Eucharystii na Retkini przy ul. Popiełuszki 9 została uruchomiona… więcej

Miejskie Śniadanie Wielkanocne 2025 w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Mieszkańcy Łodzi, którzy z różnych powodów spędzaliby zbliżającą się Wielkanoc w samotności, a… więcej

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej… więcej

Facebook