Kompleksowe wsparcie dla łodzian w kryzysie bezdomności także latem

Ponad 1,7 tys. wizyt odnotowaliśmy w pierwszym półroczu tego roku w dwóch funkcjonujących na terenie Łodzi „Mobilnych łaźniach dla osób w kryzysie bezdomności”. W przypadku łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią) było to 861 skorzystań, a w przypadku łaźni przy ul. Złotniczej 10 na Bałutach (w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej) – 862 wizyty. Obie łaźnie funkcjonują od marca 2023 r. i są jedną - choć nie jedyną - z form pomocy przeznaczoną dla bezdomnych niezwykle potrzebną w okresie letnim. Osoby w kryzysie bezdomności są otaczane kompleksowym wsparciem przez cały rok przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi we współpracy z podmiotami specjalizującymi się w tego rodzaju pomocy. Kiedy temperatury na zewnątrz idą do góry, wspomniane wsparcie jest szczególnie istotne.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Dla porównania - przez cały ubiegły rok (2024) odnotowaliśmy – w obu łaźniach -średniomiesięcznie 307 skorzystań z łazienki oraz pralki i suszarki (przy al. Piłsudskiego – średnio 154 wizyty w miesiącu i 1.850 wizyt zrealizowanych przez cały rok, a przy ul. Złotniczej – średnio 153 wizyty w miesiącu i 1.847 wizyt przez cały rok). Za pośrednictwem obu łaźni zainteresowane osoby mogą skorzystać z prysznica, a także z możliwości uprania i wysuszenia ubrań.

Niektórzy korzystają regularnie

We wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których osoby w kryzysie bezdomnością mogą swobodnie korzystać - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.Cały czas jest jednak taka grupa osób, które mimo możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci placówki, podejmuje decyzje o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli na przykład w pustostanach lub na ulicach. Uruchamiając łaźnie dwa lata temu zależało nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia. Obecne statystyki są najlepszym dowodem na to, jak bardzo potrzebną formę wsparcia stanowią obie te lokalizacje.

Na opiekę i funkcjonowanie dwóch łaźni Miasto Łódź przekaże przez najbliższe trzy lata dotację w wysokości nieco ponad 1 mln zł, z tego dokładnie 329 tys. 980 zł w tym roku. Opiekę nad łaźniami sprawuje obecnie (wyłonione w konkursie) Centrum Służby Rodzinie.

Mobilne łaźnie dla osób w kryzysie bezdomności to nie tylko punkty sanitarne – mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - To realna przestrzeń przywracania godności. Dostęp do prysznica, toalety, środków higienicznych, możliwość uprania ubrań – to dla wielu osób w kryzysie jedyna szansa na poczucie się jak człowiek. Szczególnie latem, kiedy higiena chroni przed infekcjami, ranami, przegrzaniem i odwodnieniem, łaźnie są niezbędnym ogniwem systemu wsparcia.

Z prowadzonych statystyk wynika, że z obu łaźni korzysta więcej mężczyzn niż kobiet (mężczyźni stanowią około 80 procent korzystających, a kobiety – około 20 procent). Wśród korzystających są osoby, które robią to regularnie – co tydzień lub nawet dwa razy w tygodniu. Obie łaźnie są czynne od poniedziałku do piątku, w godz. 8 – 16 oraz niekiedy - w zależności od potrzeb – także w soboty i niedziele. By skorzystać z łaźni trzeba się wcześniej zapisać – można zrobić to m.in. w siedzibie Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności MOPS  w Łodzi przy ul. Objazdowej 17, u streetworkerów, w miejscach funkcjonowania obu łaźni (w godzinach ich otwarcia) oraz w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a.

Nie tylko kąpiel i pranie

Poza udostępnianiem zaplecza sanitarnego w łaźniach są realizowane również działania wspierające wychodzenie z bezdomności – mówi Joanna Nadolska, zastępczyni dyrektora Centrum Służby Rodzinie. - Przeszkolony personel prowadzi rozmowy motywujące, oferuje wsparcie emocjonalne oraz informacyjne, a także kieruje zainteresowanych do odpowiednich instytucji – takich jak schroniska, punkty poradnictwa prawnego, placówki medyczne czy odpowiedni Wydział łódzkiego MOPS. Ponadto wdrażamy szereg dodatkowych działań o charakterze wspierającym, w tym: dystrybucję wody pitnej w upalne dni, bezpłatną i profesjonalną pomoc medyczną, bezpłatne usługi fryzjerskie oraz rozdawanie plecaków z artykułami higienicznymi stanowiącymi zestawy „na wynos” z niezbędnym wyposażeniem dla osób przebywających w przestrzeni publicznej. Działania te nie tylko wspierają beneficjentów w codziennym funkcjonowaniu, ale także mają realny wpływ na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, redukcję stresu oraz odbudowę poczucia godności i wartości osobistej. W planach mamy poza tym między innymi utworzenie w obu lokalizacjach małych biblioteczek, w których będzie można wypożyczyć książki.

Bidon, woda, czapka i posiłek

Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi przez cały rok jest funkcjonujący w strukturach łódzkiego MOPS Wydział Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności z siedzibą przy ul. Objazdowej 17, w którym będący w potrzebie otrzymują kompleksowe wsparcie. Pracownicy tego Wydziału są dostępni na miejscu w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki – w godz. 9 – 17. W ramach Wydziału pracuje m.in. sześciu streetworkerów.

Panuje taki stereotyp, że osoby bezdomne najtrudniej mają zimą – mówi Monika Kielanowicz, p.o. kierownika Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności w łódzkim MOPS. - Ale latem, szczególnie kiedy są upały, ich sytuacja wcale nie jest łatwiejsza. Latem bywa nawet niekiedy trudniej, ponieważ bezdomni często przebywają na otwartej przestrzeni. Są narażeni na upały, a wysokie temperatury mogą spowodować przegrzanie, udar czy zasłabnięcia. Dlatego każdej osobie w kryzysie bezdomności odwiedzającej nasz Wydział oferujemy czapkę z daszkiem chroniącą głowę przed słońcem. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest poza tym odwodnienie. Dlatego każdy bezdomny odwiedzjący naszą siedzibę przy ul. Objazdowej ma możliwość uzupełnienia wodą swojej butelki lub bidonu, a jeśli ktoś nie posiada własnego naczynia, może otrzymać od nas bidon pozyskany w ramach prowadzonej zbiórki bidonów i plecaków. Apelujemy także do wszystkich łodzian, by nie byli obojętni i jeśli osoba w kryzysie bezdomności poprosi o wodę, zrealizowali to życzenie.

Bezdomni mogą korzystać poza tym z całorocznego Punktu Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzonego na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w którym potrzebujący mogą otrzymać wsparcie m.in. w postaci jedzenia. Dodatkowo – także całorocznie - w każdą niedzielę o godz. 16 na placu przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Stanisława Kostki grupa „Zupa na Pietrynie” wydaje osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek. Tam też można skorzystać z usług Ulicznej Misji Medycznej (fachowej pomocy medycznej ) prowadzonej przez Centrum Służby Rodzinie. Kompleksowe informacje na temat tego, gdzie osoba w kryzysie bezdomności może liczyć na pomoc w Łodzi znajdują się w aktualizowanym co roku „Przewodniku po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się i otrzymać wsparcie specjalistów” (https://mops.uml.lodz.pl/files/public/dla_mieszkanca/MOPS/do-pobrania/GDZIE_przewodnik_po_Lodzi_2024_kolor_RGB150.pdf).


Według ostatniego liczenia, przeprowadzonego w lutym 2024 r. w ramach ogólnopolskiej akcji, w Łodzi jest nieco ponad 700 osób w kryzysie bezdomności (w gronie tym są także osoby przebywające w placówkach dedykowanych bezdomnym). W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu.

wróć do aktualności

Zobacz również:

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

Miłość kwitnie w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

65-letnia Anna Malinowska ze Śródmieścia oraz 83-letni Jerzy Klaska z Widzewa poznali się w Domu… więcej

Zbiórka bidonów i plecaków dla osób w kryzysie bezdomności

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Pracownicy (w tym grupa sześciu streetworkerów) Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności… więcej

Darmowe karnety dla wychowanków pieczy zastępczej od Aquaparku Fala oraz Orientarium ZOO Łódź

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

500 darmowych karnetów do Aquaparku Fala (na jednorazowe, dwugodzinne wejście do strefy basenowej i… więcej

Facebook