Legendarny Dom Buta przy Piotrkowskiej 98 znów będzie otwarty. Stoi pusty od 19 lat

Już od 19 lat zamknięty stoi Dom Buta – okazały budynek na rogu skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z ul. Tuwima, gdzie życie ustało na dobre w 2003 r. Odtąd świeci pustkami, lecz ma się to zmienić. Właściciel poszukuje najemców, dzięki którym znów odżyje.

fot. Stefan Brajter
Znów otworzy się Dom Buta, który od 203 r. pozostaje zamknięty
8 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Marcin Bojanowski
fot. Stefan Brajter
fot. Marcin Bojanowski
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Gastronomia, handel, biura

Atutem gmachu jest wyśmienita lokalizacja, ale też gotowość do przyjęcia nowych użytkowników. Choć długo był zamknięty, wymaga jedynie porządków, które zresztą już w nim trwają.

– Docelowo chcielibyśmy, by na poziomie -1 znajdował się lokal gastronomiczny. Poziomy od 0 do 2 przeznaczamy na działalność handlową, natomiast na poziomie 3 widzimy miejsce na siłownię lub klub fitness. W nowszej części budynku, na poziomach 4 i 5, są powierzchnie biurowe idealne na biura notarialne, kancelarie prawne, lub studia architektoniczne – informuje Justyna Błażejewska odpowiedzialna za komercjalizację obiektu. Zdradza też, że rozmowy z potencjalnymi najemcami już trwają. Zainteresowanych działalnością w Domu Buta ma być kilka sieci handlowych i gastronomicznych. Zwłaszcza z tej ostatniej branży jest sporo kandydatów na najemców.

Pożar w Domu Buta

Nieruchomość przy ul. Piotrkowskiej 98 ma bogatą historię, sięgającą połowy XIX w. Kiedyś funkcjonowała tam apteka, a od 1892 r. magazyn konfekcyjny Emila Schmechela. Budynek na działce stopniowo rozbudowywano. Od 1961 r. do końca lat 80. XX w. mieścił się w nim dom obuwniczy przedsiębiorstwa Państwowe Domy Towarowe. To wówczas przylgnęła doń potoczna nazwa Dom Buta. 24 maja 1990 r. gmach niemal spłonął w wyniku pożaru wznieconego w nim przez 16-letniego podpalacza, który podłożył też ogień w kinie Wisła mieszczącym się po drugiej stronie ul. Tuwima. Sprawcę złapano, ale budynek spalił się niemal doszczętnie. Ocalały tylko ściany zewnętrznych elewacji. Od całkowitej zagłady obiekt ocaliła odbudowa w połowie lat 90.

W starą strukturę wbudowano wtedy kilkukondygnacyjny gmach ze szklaną elewacją, całkowicie na nowo aranżując pomieszczenia wewnątrz. Od 1998 r. działała tam później Galeria Centrum, która przeprowadziła się do nowo powstałej wówczas Galerii Łódzkiej. Odtąd Dom Buta stoi pusty.

ZOBACZ TAKŻE

mat. prasowe

W maju dalsza przebudowa Strzelców Kaniowskich – najdłuższego woonerfu w Łodzi! [WIDEO]

fot. Wikipedia

Reżyser, malarz, poeta – Jerzy Skolimowski znów zawalczy w Cannes

fot. Paweł Łacheta

Budowa nowych wiaduktów na Przybyszewskiego. Wylano już pierwsze fundamenty

wróć do aktualności

Zobacz również:

Światełko Pamięci 2025 na tzw. cmentarzu dla samotnych i bezdomnych

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

We wtorek 28 października br. przed południem na tzw. cmentarzu dla samotnych i bezdomnych, który… więcej

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Na parterze – szatnia wyposażona w szafki, przestronna jadalnia połączona ze strefą odpoczynku i… więcej

XII edycja akcji „Światełko Pamięci”

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Zbliża się XII edycja akcji „Światełko Pamięci”, której inicjatorem i pomysłodawcą jest łódzki… więcej

Projekty budżetu obywatelskiego 2025/2026 dotyczące zadań realizowanych przez MOPS w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

W poniedziałek 6 października rozpoczęło się głosowanie w ramach trzynastej edycji Łódzkiego Budżetu… więcej

Firma Glovo pomaga dostarczyć paczki żywnościowe do potrzebujących

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Część mieszkających w Łodzi seniorów oraz osób mających trudności w poruszaniu się nie musi obecnie… więcej

Facebook