Jeden z bułeczkowych pokoi ma szczególnie kameralną i przytulną atmosferę. Dba o to jego opiekun - Kubuś Puchatek oraz jego pomocnicy: Prosiaczek, Tygrysek i misie. Bardzo często pomagają także dzieciom podczas terapii prowadzonej przez Martę Szczepaniak, psychotraumatolożkę z Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej w łódzkim MOPS-ie, która specjalizuje się w pracy z osobami po traumach. Jest ona absolwentką psychotraumatologii na Uniwersytet SWPS i certyfikowaną terapeutką EMDR, czyli metody stworzonej w latach 80. przez Francine Shapiro, a uznawanej dziś za skuteczne narzędzie dla osób z zespołem stresu pourazowego oraz traumatycznymi przeżyciami.
W Bułeczce nasza psychotraumatolożka pracuje trzy razy w tygodniu, zwykle z dziećmi i nastolatkami, które doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, a czasami także z ich opiekunami. Zanim przystąpi do stosowania metody EMDR, buduje z dzieckiem poczucie bezpieczeństwa i zaufanie: - Ważne, by dzieci poczuły najpierw swoje mocne strony. Gdy ma się zasoby, to można stawić czoło traumatycznym doświadczeniom. Bez poczucia własnych możliwości jest to niezwykle trudne zadanie.
A my dodamy, że jest jeszcze kilka wolnych terminów na terapię we wtorki i środy przed południem. Można również skorzystać z terapii w Cukini prowadzonej przez Fundacja Gajusz, która realizuje projekt dla rodzin zastępczych.
Osoby zainteresowane terapią prosimy o wysłanie wiadomości na adres k.tatarzynska@mops.lodz.pl lub poprzez stronę Rodzina Jest dla Dzieci.
Poza godzinami pracy psychotraumatolożki gabinet służy do spotkań z kandydatami na rodziny zastępcze. Pierwsza rozmowa z osobą zainteresowaną rodzicielstwem zastępczym to zwykle mnóstwo pytań i równie dużo odpowiedzi, których udziela Katarzyna Tomczyk.
Jeśli i Wy chcecie dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, dzwońcie pod numer 506 980 979.