PILNIE POTRZEBNE RODZINY ZAWODOWE DLA NOWORODKÓW!

Łódź ma podpisane umowy z ponad 110 rodzinami zastępczymi zawodowymi. Nie wszystkie tworzone są przez łodzian i łodzianki. Część z nich to rodziny z dalszych miejscowości Łódzkiego, a są i takie, które zdecydowały się pracować na rzecz dzieci z łódzkiej pieczy, choć mieszkają w województwach świętokrzyskim czy kujawsko-pomorskim. Wśród tych 110 rodzin mniej więcej po równo jest rodzin specjalistycznych, standardowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. Najmniej mamy za to pogotowi rodzinnych (zwykle około 18-20), a to bardzo potrzebna forma rodzicielstwa zastępczego.

Zgodnie z założeniami dzieci powinny przebywać w pogotowiach przez zaledwie kilka miesięcy, do czasu wyjaśnienia ich sytuacji rodzinnej. Jeśli nie jest możliwy ich powrót do rodziców biologicznych, to mają zamieszkać w rodzinach zastępczych pełniących tę rolę długoterminowo lub w rodzinach adopcyjnych (gdy sąd pozbawi rodziców praw rodzicielskich). Z naszych łódzkich doświadczeń wyraźnie wynika jednak, że w pogotowiach dzieci są przeważnie nie krócej niż przez rok i coraz częściej ich pobyt wydłuża się nawet do kilku lat.

Część osób zgłaszających się do nas na szkolenia obawia się zostać rodziną „pogotowianą”, bo w mediach społecznościowych często przekazywane są informacje, że do pogotowia dziecko może zostać przywiezione o każdej porze dnia i nocy i że rodzice zastępczy nie mają wtedy żadnego wpływu na to, jakie dzieci z nimi zamieszkają. W Łodzi tak to nie wygląda. Każde umieszczenie dziecka czy też rodzeństwa konsultujemy z rodzinami, także z tymi pełniącymi funkcję interwencyjną.

Niekiedy rodziny odmawiają przyjęcia konkretnego dziecka. Z różnych powodów. Niektóre pogotowia rodzinne „specjalizują się” w opiece nad noworodkami i niemowlętami. Nie są więc skłonne do przyjmowania przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Czasami obawy może budzić samo nazwisko nowo narodzonego maleństwa. Tak bywa, gdy jego rodzice biologiczni dali się już wcześniej poznać jako osoby agresywne, natarczywe lub leczące się psychiatrycznie, a do tego ślepo walczące o swoje prawa rodzicielskie, mimo braku jakichkolwiek działań zmierzających do odzyskania dziecka.

Zdarza się również, że rodzina nie chce zaopiekować się noworodkiem z powodu trudnego wywiadu medycznego. Niedawno w jednym z łódzkich szpitali urodził się chłopiec, którego mama zażywała w ciąży narkotyki. Maluszek wykazuje objawy noworodkowego zespołu odstawienia i wymaga jeszcze więcej czułości, spokoju i poczucia bezpieczeństwa niż większość opuszczonych dzieci. Jedna z rodzin „pogotowianych” odmówiła opieki nad nim. A w pozostałych mamy obecnie komplet dzieci, a nawet nadwyżkę.

Dlatego pilnie poszukujemy osób, które zdecydują się pracować dla Miasta Łodzi jako pogotowia rodzinne lub są gotowe przyjąć niemowlęta jako rodziny niezawodowe.

Jeśli mieszkacie w Łodzi, to możecie przejść cały proces kwalifikacji bezpośrednio u nas.

Jeśli jesteście spoza Łodzi i już macie kwalifikację na rodzinę zastępczą, to możecie zostać RZ zawodową dla dzieci z łódzkiej pieczy (w przypadku pogotowi przyjmujemy zgłoszenia od RZ z Łódzkiego lub do 100 km od Łodzi, a w przypadku rodzin długoterminowych - także z innych regionów Polski).

Piszcie do nas lub dzwońcie: 506 980 979.

wróć do aktualności

Zobacz również:

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Wrocławskiej świętuje 50. urodziny

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

- Mamy tutaj z kim porozmawiać, możemy wspólnie pośmiać się i pożartować albo po prostu posiedzieć i… więcej

Sala obsługi MOPS w Łodzi. Kobieta wsparta o balkonik czeka w kolejce do okienka obsługi z napisem Dofinasowanie PFRON dla osób z niepełnosprawnościami

Ponad 28,5 mln zł dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Pula ponad 28,5 mln zł trafiła w tym roku do Miasta Łodzi na dofinansowania dla mieszkańców ze… więcej

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył kolejny sezon kursowania

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Prawie 15 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 14 tys. 974) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu… więcej

Nowa lodówka społeczna w Łodzi przy ul. Padewskiego 4

Robert Kowalczyk / MOPS

Nowe miejsce, w którym łodzianie mogą dzielić się jedzeniem z potrzebującymi powstało na Bałutach.… więcej

Miejska Wigilia

Maciej Matysek / MOPS

Tradycją Naszego Miasta jest organizacja Wigilii Miejskiej dla wszystkich osób samotnych i… więcej

Facebook