PILNIE POTRZEBNE RODZINY ZAWODOWE DLA NOWORODKÓW!

Łódź ma podpisane umowy z ponad 110 rodzinami zastępczymi zawodowymi. Nie wszystkie tworzone są przez łodzian i łodzianki. Część z nich to rodziny z dalszych miejscowości Łódzkiego, a są i takie, które zdecydowały się pracować na rzecz dzieci z łódzkiej pieczy, choć mieszkają w województwach świętokrzyskim czy kujawsko-pomorskim. Wśród tych 110 rodzin mniej więcej po równo jest rodzin specjalistycznych, standardowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. Najmniej mamy za to pogotowi rodzinnych (zwykle około 18-20), a to bardzo potrzebna forma rodzicielstwa zastępczego.

Zgodnie z założeniami dzieci powinny przebywać w pogotowiach przez zaledwie kilka miesięcy, do czasu wyjaśnienia ich sytuacji rodzinnej. Jeśli nie jest możliwy ich powrót do rodziców biologicznych, to mają zamieszkać w rodzinach zastępczych pełniących tę rolę długoterminowo lub w rodzinach adopcyjnych (gdy sąd pozbawi rodziców praw rodzicielskich). Z naszych łódzkich doświadczeń wyraźnie wynika jednak, że w pogotowiach dzieci są przeważnie nie krócej niż przez rok i coraz częściej ich pobyt wydłuża się nawet do kilku lat.

Część osób zgłaszających się do nas na szkolenia obawia się zostać rodziną „pogotowianą”, bo w mediach społecznościowych często przekazywane są informacje, że do pogotowia dziecko może zostać przywiezione o każdej porze dnia i nocy i że rodzice zastępczy nie mają wtedy żadnego wpływu na to, jakie dzieci z nimi zamieszkają. W Łodzi tak to nie wygląda. Każde umieszczenie dziecka czy też rodzeństwa konsultujemy z rodzinami, także z tymi pełniącymi funkcję interwencyjną.

Niekiedy rodziny odmawiają przyjęcia konkretnego dziecka. Z różnych powodów. Niektóre pogotowia rodzinne „specjalizują się” w opiece nad noworodkami i niemowlętami. Nie są więc skłonne do przyjmowania przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Czasami obawy może budzić samo nazwisko nowo narodzonego maleństwa. Tak bywa, gdy jego rodzice biologiczni dali się już wcześniej poznać jako osoby agresywne, natarczywe lub leczące się psychiatrycznie, a do tego ślepo walczące o swoje prawa rodzicielskie, mimo braku jakichkolwiek działań zmierzających do odzyskania dziecka.

Zdarza się również, że rodzina nie chce zaopiekować się noworodkiem z powodu trudnego wywiadu medycznego. Niedawno w jednym z łódzkich szpitali urodził się chłopiec, którego mama zażywała w ciąży narkotyki. Maluszek wykazuje objawy noworodkowego zespołu odstawienia i wymaga jeszcze więcej czułości, spokoju i poczucia bezpieczeństwa niż większość opuszczonych dzieci. Jedna z rodzin „pogotowianych” odmówiła opieki nad nim. A w pozostałych mamy obecnie komplet dzieci, a nawet nadwyżkę.

Dlatego pilnie poszukujemy osób, które zdecydują się pracować dla Miasta Łodzi jako pogotowia rodzinne lub są gotowe przyjąć niemowlęta jako rodziny niezawodowe.

Jeśli mieszkacie w Łodzi, to możecie przejść cały proces kwalifikacji bezpośrednio u nas.

Jeśli jesteście spoza Łodzi i już macie kwalifikację na rodzinę zastępczą, to możecie zostać RZ zawodową dla dzieci z łódzkiej pieczy (w przypadku pogotowi przyjmujemy zgłoszenia od RZ z Łódzkiego lub do 100 km od Łodzi, a w przypadku rodzin długoterminowych - także z innych regionów Polski).

Piszcie do nas lub dzwońcie: 506 980 979.

wróć do aktualności

Zobacz również:

Wsparcie dla wychowanków z pieczy zastępczej

Robert Kowalczyk / MOPS

1 lipca ruszyło szkolenie na wózki widłowe i platformy, w którym, bezpłatnie, udział bierze 24… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

MOPS wypłacił 80 proc. zasiłków stałych

Rzecznik MOPS

Od 1 stycznia br weszły w życie zmiany w ustawie o pomocy społecznej, na mocy których wzrosła… więcej

Dwie osoby podczas rozmowy w studio radiowym

Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Rzecznik MOPS

O tym jak skutecznie i mądrze pomagać osobom w kryzysie bezdomności i o realiach pracy… więcej

Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ współtwórcami słuchowiska „SłówSŁUCHAJ”

Rzecznik MOPS

Seniorzy z Dziennego Domu "Senior+" przy ul. Sienkiewicza 79 stworzyli pod kierunkiem Marty… więcej

Facebook