Pomóż dzieciom z rodzin zastępczych. Zostań rodziną pomocową!

Chcesz pomagać opuszczonym i zaniedbanym dzieciom, ale masz wątpliwości, czy dasz radę jako rodzina zastępcza? Jeśli tak, to zacznij od roli rodziny pomocowej. Jej zadaniem jest wspieranie już istniejących rodzin zastępczych.

Kilkuletnia dziewczynka o blond włosach wystających spod szarej czapki uśmiecha się ciepło, przechylając lekko główkę. Tło rozmyte.

Zdj. www.unsplush.com

 

Rodzina pomocowa przyjmuje do siebie tymczasowo dzieci, gdy ich rodzice zastępczy chcą skorzystać z przysługującego im urlopu bez dzieci, wziąć udział np. w 2-dniowym szkoleniu poza Łodzią lub muszą leczyć się w szpitalu.

Zwykle taką rolę pełnią bliscy rodziny zastępczej: dorosłe biologiczne dzieci albo inni krewni, przyjaciele, znajomi lub druga rodzina zastępcza. Czasami jednak rodzina zastępcza ma bliskich poza Łodzią lub nikt z jej przyjaciół nie może się podjąć takiej roli, np. z powodu zbyt małej przestrzeni w mieszkaniu lub trudnej pracy. Wtedy potrzebne jest wsparcie ze strony kogoś z zewnątrz.

Rodzina pomocowa nie finansuje pobytu dziecka z własnych pieniędzy. Otrzymuje ona pieniądze na utrzymanie dziecka proporcjonalnie do liczby dni, podczas których się nim opiekowała (z „500+”, 1052 zł świadczeń oraz ewentualnie także z 200 zł dodatku dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności) oraz 25 proc. wynagrodzenia (też w przeliczeniu na dni).

Jeśli mieszkasz w Łodzi i zdecydujesz, że chcesz zostać rodziną pomocową, poprowadzimy Cię taką samą ścieżkę, jaką przechodzą kandydaci na rodziny niezawodowe, czyli złożysz dokumenty, spotkasz się z nami w swoim domu, przejdziesz testy psychologiczne, ukończysz szkolenie i dostaniesz kwalifikację. A później spotkasz się z kilkoma rodzinami zastępczymi, żeby nawiązać bliższą relację z dziećmi i ich opiekunami.

Potraktuj to jako krok w stronę rodzicielstwa zastępczego. Dzięki niemu poznasz łódzkie rodziny zastępcze oraz wychowywane przez nie dzieci, zobaczysz z bliska, jak działa rodzinna piecza zastępcza, i sprawdzisz się w jednej z bardziej wyjątkowych życiowych ról.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas na Fb lub na adres k.tatarzynska@mops.lodz.pl.

wróć do aktualności

Zobacz również:

30 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ…

Robert Kowalczyk / MOPS

30 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ… 19 września w siedzibie Domu Dziennego Pobytu przy al.1-go Maja… więcej

Jubileusz Domu Dziennego Pobytu dla osób z niepełnosprawnościami

Robert Kowalczyk / MOPS

W siedzibie Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Łodzi przy ul. Rojnej 18a odbyła się… więcej

Pełnoletni wychowankowie z pieczy zastępczej z certyfikatami

Robert Kowalczyk / MOPS

28 sierpnia pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej, którzy ukończyli szkolenie dot. obsługi… więcej

Wsparcie dla wychowanków z pieczy zastępczej

Robert Kowalczyk / MOPS

1 lipca ruszyło szkolenie na wózki widłowe i platformy, w którym, bezpłatnie, udział bierze 24… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Facebook