RODZICIELSTWO ZASTĘPCZE CZY ADOPCJA, CZYLI CZYM MY SIĘ ZAJMUJEMY

Nie ma tygodnia, by po którymś z naszych postów o poszukiwaniu osób gotowych zostać rodziną zastępczą, nie przyszła wiadomość z pytaniami o szczegóły dotyczące adopcji. Kampanię Rodzina Jest dla Dzieci prowadzimy jako organizator łódzkiej pieczy zastępczej i zajmujemy się rodzicielstwem zastępczym. Naszą rolą jest szukanie kandydatów na nowe rodziny zastępcze, szkolenie ich, kwalifikowanie, łączenie już istniejących rodzin z dziećmi potrzebującymi domu oraz wspieranie tych rodzin. Przyjmujemy wyłącznie kandydatów z Łodzi, ale możemy również współpracować z już wykwalifikowanymi rodzinami z innych powiatów.

Adopcją zajmują się w Polsce ośrodki adopcyjne. W Łodzi działają 3 takie instytucje: Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, Regionalny Ośrodek Adopcyjny i Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, czyli w skrócie AOA, ROA i OA TPD.

Rodzicielstwo zastępcze ma wiele wspólnego z adopcją, ale wiele też je różni. O różnicach i podobieństwach przeczytasz na:

W Polsce wciąż wiele osób myli te dwa pojęcia. I ciągle jeszcze spora grupa kojarzy, że adopcja jest jedyną drogą do rodzicielstwa, jeśli ktoś nie może zostać rodzicem biologicznym. A tak nie jest. Gdy rozmawiamy z osobami myślącymi o rodzicielstwie zastępczym, to one często mówią, że najbardziej boją się tego, że pokochają dziecko i będą musiały je oddać. Warto jednak pamiętać, że tylko niewielki procent dzieci trafiających do pieczy wraca do swoich krewnych. Większość pozostaje przez długie lata w rodzinach zastępczych lub domach dziecka albo trafia do adopcji.

Nasz wpis o „tymczasowości” rodzin zastępczych znajdziesz na:

Przypominamy również, że po uregulowaniu sytuacji prawnej dziecka rodzina zastępcza może je adoptować. Znamy rodziny, które zdecydowały się na taki krok. Przyjęły do rodziny dziecko, które stało się szczególnie bliskie ich sercu, opiekowały się nim najpierw jako rodzina zastępcza, a następnie jako adopcyjna, a jednocześnie wciąż pełnią rolę rodziny zastępczej dla kolejnych dzieci z pieczy.

Nie ma jednej właściwej drogi do bycia mamą i tatą. Można podążać różnymi ścieżkami, żeby spełnić się w tych pięknych życiowych rolach.

Jeśli mieszkasz w Łodzi i myślisz o przyjęciu do swojej rodziny dziecka po przejściach, to napisz do nas lub zadzwoń pod numer 506 980 979.

wróć do aktualności

Zobacz również:

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Retkini

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy Kościele pw. Najświętszej Eucharystii na Retkini przy ul. Popiełuszki 9 została uruchomiona… więcej

Miejskie Śniadanie Wielkanocne 2025 w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Mieszkańcy Łodzi, którzy z różnych powodów spędzaliby zbliżającą się Wielkanoc w samotności, a… więcej

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej… więcej

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Wrocławskiej świętuje 50. urodziny

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

- Mamy tutaj z kim porozmawiać, możemy wspólnie pośmiać się i pożartować albo po prostu posiedzieć i… więcej

Sala obsługi MOPS w Łodzi. Kobieta wsparta o balkonik czeka w kolejce do okienka obsługi z napisem Dofinasowanie PFRON dla osób z niepełnosprawnościami

Ponad 28,5 mln zł dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Pula ponad 28,5 mln zł trafiła w tym roku do Miasta Łodzi na dofinansowania dla mieszkańców ze… więcej

Facebook