Rodziny zastępcze w Indiańskiej Wiosce Tatanka

Ścigali się drewnianymi żółwiami, celowali dzidą do słomy, skakali w workach i przeciągali drużynowo linę. A to dopiero początek zabaw w Wioska indiańska Tatanka łódzkie w Solcy Małej pod Ozorkowem, gdzie powstała jedyna w Polsce ziemianka wzorowana na domostwach Indian Hidatsa, Mandan i Pawnee, a w niej muzeum z kolekcją replik indiańskiego rękodzieła. W weekend gościły tam łódzkie rodziny zastępcze. Twórcy wioski, związani z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian, pokazywali i opowiadali im, jak wyglądało codzienne życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Ale atrakcje przygotowano nie tylko z myślą o najmłodszych. Rodzice również nie mogli narzekać na brak zajęć. Podczas gdy dzieci szalały pomiędzy namiotami tipi, rzucając frisbee i puszczając bańki, dorośli wzięli udział w wyjątkowym szkoleniu. Ich głównymi partnerami były konie. Budowanie więzi z nimi stało się podstawą warsztatu uczącego kontaktu niewerbalnego i języka ciała. Wszystko po to, by spojrzeć w nowy sposób na sztukę wzbudzania szacunku do siebie i innych oraz umiejętne stawianie granic. Co ciekawe, pracująca z uczestnikami warsztatu klacz Dakota miała za sobą doświadczenia równie bolesne jak wiele dzieci, które straciły dom. Została osierocona tuż po narodzinach i początkowo wychowywali ją jedynie ludzie. Ale potrzebne było wsparcie ze strony innych koni. Na szczęście udało się znaleźć dla Dakoty zastępczą mamę.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w organizacji warsztatów „Na koniu po Dzikim Zachodzie i w głąb siebie”. Wycieczkę sfinansowały Fundacja PZU oraz Fundacja EY. Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi podarowała 10 skrzynek jabłek, a dzieciom towarzyszyli w zabawach wolontariusze Fundacja Gajusz Gajusz, PZU i MOPS-u oraz studenci psychologii z Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Dziękujemy również twórcom Wioska indiańska Tatanka łódzkie za gościnność, prawdziwie indiański klimat oraz rabat dla rodzin zastępczych oraz Andrzej Makacewicz z JNBT Horsemanship Academy za mistrzowskie poprowadzenie warsztatów i niezwykłą współpracę z końmi. Fot. Daniel Rocky Jasitczak - również serdecznie dziękujemy.

wróć do aktualności

Zobacz również:

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej… więcej

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Wrocławskiej świętuje 50. urodziny

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

- Mamy tutaj z kim porozmawiać, możemy wspólnie pośmiać się i pożartować albo po prostu posiedzieć i… więcej

Sala obsługi MOPS w Łodzi. Kobieta wsparta o balkonik czeka w kolejce do okienka obsługi z napisem Dofinasowanie PFRON dla osób z niepełnosprawnościami

Ponad 28,5 mln zł dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Pula ponad 28,5 mln zł trafiła w tym roku do Miasta Łodzi na dofinansowania dla mieszkańców ze… więcej

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył kolejny sezon kursowania

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Prawie 15 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 14 tys. 974) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu… więcej

Nowa lodówka społeczna w Łodzi przy ul. Padewskiego 4

Robert Kowalczyk / MOPS

Nowe miejsce, w którym łodzianie mogą dzielić się jedzeniem z potrzebującymi powstało na Bałutach.… więcej

Facebook