W PODSTAWÓWCE LEDWO ZDAWAŁ. W LICEUM OKAZAŁ SIĘ WYBITNY. PRZYJDŹ NA SPOTKANIE Z NAUCZYCIELEM WYCHOWANYM W RODZINIE ZASTĘPCZEJ

Jako przedszkolak Bartek zamieszkał na stałe z babcią Basią. Gdy miał 7 lat, zmarła jego mama, a on wpadł w otchłań traumy. W podstawówce ledwo przechodził z klasy do klasy. Uchodził za ucznia słabego i mało zdolnego, choć gdy szedł do I klasy, to umiał już czytać, pisać i liczyć. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na jego zdolności. Pod koniec szkoły wychowawca powiedział jego babci, żeby lepiej wybrał kiepskie gimnazjum, a później zawodówkę, bo i tak nic więcej z niego nie będzie.

W wieku 12 lat zaczął kręcić dokument o hitlerowskim obozie dla dzieci przy ul. Przemysłowej, a 4 lata później witał gości na jego premierze.

W liceum okazał się uczniem wybitnie uzdolnionym. Wygrał olimpiadę polonistyczną i w klasie maturalnej został równolegle studentem filologii polskiej. 5-letnie studia ma zamiar skończyć w 3 lata. Już jako licealista prowadził zajęcia wyrównawcze w podstawówce na Bałutach, do której kiedyś sam chodził.

Bartek Rosiak ma dziś 21 lat, studiuje prawo i od ponad roku uczy polskiego w SP nr 182. – Możliwe, że gdyby moja mama nie zmarła, to rozwijałbym się przeciętnie. Ale zetknięcie ze śmiercią wpłynęło na całe moje dalsze życie. Towarzyszyła mi ogromna potrzeba samodzielności. A ponieważ największy wpływ wywarli na mnie babcia i nauczyciele, to uznałem, że wybiorę zawód, który będzie podziękowaniem dla nich wszystkich. Moja historia pokazuje, że traumatyczne doświadczenia mogą obniżyć lot, ale mogą także dodać skrzydeł – opowiada.

Przyjdź na spotkanie z Bartkiem Rosiakiem, które poprowadzimy 30 września (piątek) o godz.16.30 w siedzibie Fundacji Dobrodzieje się przy ul. Piotrkowskiej 80.

Spotkanie jest częścią kampanii „Trafiony. NIEzatopiony. NIEzastąpiony” współorganizowanej przez Fundacja DOBROdzieje się, Fundacja EY i łódzką kampanię Rodzina Jest dla Dzieci.

Na zdj. Bartek Rosiak

wróć do aktualności

Zobacz również:

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej… więcej

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Wrocławskiej świętuje 50. urodziny

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

- Mamy tutaj z kim porozmawiać, możemy wspólnie pośmiać się i pożartować albo po prostu posiedzieć i… więcej

Sala obsługi MOPS w Łodzi. Kobieta wsparta o balkonik czeka w kolejce do okienka obsługi z napisem Dofinasowanie PFRON dla osób z niepełnosprawnościami

Ponad 28,5 mln zł dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Pula ponad 28,5 mln zł trafiła w tym roku do Miasta Łodzi na dofinansowania dla mieszkańców ze… więcej

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył kolejny sezon kursowania

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Prawie 15 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 14 tys. 974) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu… więcej

Nowa lodówka społeczna w Łodzi przy ul. Padewskiego 4

Robert Kowalczyk / MOPS

Nowe miejsce, w którym łodzianie mogą dzielić się jedzeniem z potrzebującymi powstało na Bałutach.… więcej

Facebook