Nabór wniosków na świadczenia 500+ i 300+ rozpoczyna się 1 lipca. Początkowo będzie to wyłącznie nabór elektroniczny. Od 1 sierpnia będzie można również składać wnioski papierowe.
- Dla nas jako realizatora świadczeń jest to ogromne wyzwanie, dlatego że terminy składania wniosków w przypadku obu świadczeń się na siebie nakładają. Jest bardzo duża rzesza osób, które mogą z tego skorzystać, więc mamy bardzo dużo pracy. Jednak zrobimy wszystko, by proces przyjmowania wniosków, a potem wydawania decyzji i wypłaty środków przebiegał jak najsprawniej – podkreśliła sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko, apelując jednocześnie do mieszkańców Łodzi, by wnioski składali nie na ostatnią chwilę, by korzystali z dostępnych informacji i przesyłali wnioski elektronicznie.
Nowy okres zasiłkowy będzie trwał od października 2018 roku do września 2019 roku. Wnioski złożone w lipcu i sierpniu zostaną zrealizowane do końca września.
Jeżeli chodzi o dodatek 500+, do którego jest uprawnionych 53 tys. dzieci, zasady składania wniosków i warunki wypłat nie uległy zmianie. Dokumenty można składać za pośrednictwem portalu Empatia, za pośrednictwem E-PUAP-u, czy też bankowości internetowej albo przy udziale strony internetowej Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi.
Wnioski papierowe będą przyjmowane w tych samych punktach, co wcześniej, a dodatkowo także na Drewnowskiej 5. Ich godziny pracy w sierpniu zostaną wydłużone od 8 do 18, a w pozostałych miesiącach dokumenty będzie można złożyć w tradycyjnych w godzinach pracy urzędu. Przy ul. Schillera także w soboty w godz. 9-13.
Świadczenie „Dobry start 300+” jest przyznawane w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego. Uprawnione jest każde dziecko, które uczy się w szkole do 20 roku życia, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 24 roku życia. Świadczenie nie jest zależne od dochodu i jest wypłacane jednorazowo. W Łodzi do wypłaty tych pieniędzy uprawnionych jest 72 tys. uczniów.
- Bardzo prosimy, by we wnioskach o „Dobry start 300+” wpisywać własny adres poczty elektronicznej. Ponieważ w przypadku tego świadczenia nie będziemy wydawać decyzji administracyjnych, tylko będziemy wysyłać informację elektronicznie. Jeśli wnioskodawca nie poda adresu poczty elektronicznej, będzie mógł otrzymać informację osobiście – podkreśliła Katarzyna Ciepłucha, z-ca dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych.