Na chwilę oddechu, odpoczynek, regenerację, możliwość podreperowania własnego zdrowia lub załatwienie wszelkich niezbędnych spraw poza domem będą mogli przeznaczyć czas mieszkający w Łodzi członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, którzy skorzystają ze wsparcia w codziennych obowiązkach w ramach programu pod nazwą „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Program jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi i polega na świadczeniu opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.
Zainteresowani taką formą wsparcia mogą zgłaszać się do łódzkiego MOPS.
- Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub niepełnosprawną osobą dorosłą to wyjątkowo wymagające zadanie, które często pochłania cały czas i energię członków rodzin, którzy ją sprawują – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – To tytaniczna wręcz praca i ogromne wyzwanie, z jakim tacy opiekunowie mierzą się każdego dnia, przez całą dobę i to bez względu na to, czy akurat jest poniedziałek, weekend czy święto. Tymczasem odpoczynek, relaks i czas wolny dla siebie należą się każdemu. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami do korzystania z możliwości, jaką daje program „Opieki wytchnieniowej”. To możliwość przekazania na jakiś czas opieki nad bliskim podopiecznym odpowiednio przygotowanym specjalistom.
Z usług opieki wytchnieniowej świadczonej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością może skorzystać łącznie 108 osób, w tym opiekunowie 7 dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie 101 niepełnosprawnych po 16 roku życia posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. Taka forma opieki obejmuje m.in. pomoc w spożywaniu posiłków lub karmieniu, przy ubieraniu się, przy przemieszczaniu się, przy pielęgnacji zaleconej przez lekarza, jak również wsparcie przy wszelkich czynnościach pomagających w zagospodarowaniu w aktywny sposób czasu wolnego. Maksymalna liczba bezpłatnych godzin opieki wytchnieniowej dla jednej osoby w ciągu roku to 240. Usługi te mogą być realizowane przez siedem dni w tygodniu (od poniedziałku do niedzieli), w godzinach 6.00 – 22.00.
W ramach tegorocznej edycji programu 78 mieszkańców Łodzi będzie mogło skorzystać ze wsparcia opiekunów świadczących opiekę wytchnieniową za pośrednictwem wyłonionej w konkursie organizacji pozarządowej, a 30 osób będzie mogło skorzystać z usługi opieki wytchnieniowej realizowanej bezpośrednio przez łódzki MOPS. Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które albo posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w takim zawodzie, jak m.in. asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy i fizjoterapeuta, albo posiadają co najmniej sześciomiesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom z niepełnosprawnościami.
By wziąć udział w programie, należy wypełnić formularze zgłoszeniowe oraz dołączyć do nich kserokopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub – w przypadku dzieci – o niepełnosprawności. Wszystkie niezbędne druki do wypełnienia są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi: www.mops.lodz.pl, w zakładce „Programy”.
Wypełnione formularze należy dostarczyć do łódzkiego MOPS:
- osobiście do głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a: do kancelarii (parter, pokój 006) lub też do Wydziału Wspierania Ekonomii Społecznej (II piętro, pokój 203A).
- za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP: /0eqfd766vi/SkrytkaESP.
Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem telefonu: (42) 685 43 44 (telefon jest dostępny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17), a także pod adresem mailowym: j.wasiewicz@mops.lodz.pl.
Osoby objęte wsparciem w ramach opieki wytchnieniowej nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpłatności (w ramach wskazanych w programie limitów). Koszt realizacji całego programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025w Łodzi to nieco ponad 1,3 mln zł.
Podczas ubiegłorocznej edycji programu z tego rodzaju wsparcia skorzystało 99 mieszkańców Łodzi, w tym sześcioro dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 93 osoby po 16 roku życia posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. W sumie zrealizowano prawie 20 tys. godzin wsparcia w formie opieki wytchnieniowej na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł.
Program resortowy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 finansowany z Funduszu Solidarnościowego.