Jej rolą było wspieranie rodziny zastępczej w opiece nad dziećmi na miejscu lub u niej w domu. Mogła przyjąć do siebie dzieci, gdy ich rodzice zastępczy chcieli skorzystać z przysługującego im urlopu lub wziąć udział w weekendowym szkoleniu wyjazdowym. Ale zdarza się też, że rodzina pomocowa jest potrzebna w sytuacji awaryjnej, gdy opiekunowie trafią do szpitala.
Dla pani Joasi ta 8-letnia przygoda była na tyle inspirująca, że z czasem sama również została rodziną zastępczą. Od ponad 1,5 roku prowadzi pogotowie rodzinne dla maluszków. I jest jednocześnie rodziną pomocową dla drugiej rodziny zastępczej. Obie regularnie się spotykają. Dzięki temu dzieci z ich pogotowi chętnie zostają z drugą ciocią, kiedy ta pierwsza chce przez kilka dni odpocząć od domowego gwaru.
Rodzina pomocowa dostaje pieniądze na utrzymanie dzieci proporcjonalnie do liczby dni, podczas których się nimi opiekowała, oraz 25 proc. wynagrodzenia (też w przeliczeniu na dni).
Proces zostania rodziną pomocową jest dokładnie taki sam jak u kandydatów na rodziny zastępcze. Zgłoszenia poprzez Fb lub mailowo na rodziny.zastepcze@mops.lodz.pl.
Newsa o rodzinie pomocowej przygotowała dziennikarka TVP3 Łódź Magdalena Majewska. Dziękujemy Pani Redaktor za upowszechnianie wiedzy o rodzicielstwie zastępczym wśród widzów łódzkiej TVP.
Link do materiału:
https://lodz.tvp.pl/531.../rodziny.zastepcze@%20mops.lodz.pl.