„ŻEBY BYĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ, TO TRZEBA MIEĆ W SOBIE TO COŚ”. ZOBACZ REPORTAŻ O 3 RODZINACH ZASTĘPCZYCH

Lagaba, lama - takimi wyrazami posługuje się zwykle 3,5-letni Alan. Ale gdy niedawno chciał zwrócić uwagę swojej mamy zastępczej, to chwycił ją za policzek i po raz pierwszy wypowiedział słowo „mama”. - Nie traktuję Alana jak dziecka chorego. Dla mnie on jest normalnym, zdrowym synkiem, który ma specyficzne potrzeby. Dzieci się nie wybiera. To dziecko mnie wybrało. On zaczął ze mną tworzyć relację. Jak go poznałam, to miał takie pusty oczy. A po kilku tygodniach zaczął patrzeć tak świadomie, zaczął być obecny – opowiada Agnieszka Kaszuba-Gałka, która pełni rolę rodziny zastępczej specjalistycznej, a Alana poznała jako wolontariuszka w hospicjum Fundacja Gajusz.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Pani Agnieszka jest jedną z bohaterek reportażu „Jak u mamy” pokazującego 3 zupełnie różne twarze rodzicielstwa zastępczego. Dziennikarka odwiedziła także panią Hanię prowadzącą pogotowie rodzinne dla noworodków i niemowląt. Pani Hania zajmuje się tym zawodowo już od 16 lat i w tym czasie wypuściła w świat 80 dzieci.

Trzecia z pań to Katarzyna Blar, która kiedyś myślała o adopcji. – Mieliśmy tylko jedną córkę, więc pomyśleliśmy o przysposobieniu drugiego dziecka. Poszliśmy do ośrodka adopcyjnego, a tam ktoś uznał, że lepszy z nas będzie materiał na rodziców zastępczych – opowiada. I chyba ten ktoś się nie pomylił, bo pani Kasia sprawdza się w tej roli już od 19 lat.

- Żeby być rodzicem zastępczym, to trzeba to coś w sobie mieć. To nie jest tak, że się da tego wyuczyć. I nie jest tak, że się da być rodzicem zastępczym, jak się nie ma tego czegoś. Nie wiem, jak to nazwać – czy to jest miłość do dzieci, czy to jest chęć pomagania czy zbawienia świata, czy wyciągnięcia z trudnej sytuacji życiowej kogoś i bycia jego ratownikiem – komentuje.

‼️Reportaż „Jak u mamy” o 3 łódzkich rodzinach zastępczych ukazał się w programie „Głębia ostrości”. Możesz obejrzeć go na:

wróć do aktualności

Zobacz również:

30 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ…

Robert Kowalczyk / MOPS

30 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ… 19 września w siedzibie Domu Dziennego Pobytu przy al.1-go Maja… więcej

Jubileusz Domu Dziennego Pobytu dla osób z niepełnosprawnościami

Robert Kowalczyk / MOPS

W siedzibie Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Łodzi przy ul. Rojnej 18a odbyła się… więcej

Pełnoletni wychowankowie z pieczy zastępczej z certyfikatami

Robert Kowalczyk / MOPS

28 sierpnia pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej, którzy ukończyli szkolenie dot. obsługi… więcej

Wsparcie dla wychowanków z pieczy zastępczej

Robert Kowalczyk / MOPS

1 lipca ruszyło szkolenie na wózki widłowe i platformy, w którym, bezpłatnie, udział bierze 24… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Facebook